Drużyna Komendancka – 11 WDH Darnia Siedlce

Historia

W 2003 roku Dariusz Biedak jako prezes Siedleckiego Klubu Turystyki Rowerowej „Doktorek” zorganizował rajd rowerowy do Gródka nad Bugiem. Nocleg był przewidziany w stanicy harcerskiej Hufca ZHP Sokołów Podlaski. Komendantka hm. Bożena Hardej nie chciała za wynajem domków pieniędzy, poprosiła tylko o przysługę jak nadarzy się „okazja”. Okazało się, że Dariusz Biedak (jako zuch od 1979 roku a potem harcerz od 1982 roku) szybko znalazł wspólny „język” z komendantką, nawiązała się przyjaźń. „Okazja” przytrafiła się rok później. Hufiec z Sokołowa Podlaskiego pozyskał nową bazę na organizację letnich obozów w Jaśkowie na Mazurach. Potrzebna była pomoc w przygotowaniu miejsca na wypoczynek dzieci i młodzieży. Dariusz Biedak bez wahania dołączył do tzw. kwaterki. Latem 2005 roku uczestniczył w obozie jako z-ca komendantki podobozu „Hiszpania”. Wtedy hm. Bożena Hardej zaproponowała, aby utworzył własną drużynę w Siedlcach. Po początkowych śmiechach i zarzekaniu się, że to bez sensu druh Darek podjął się tego. Początkowo na miejsce działania chciał wybrać S.P. Nr 5 w Siedlcach – najbliżej jego zamieszkania, jednak jako działacz PTTK spytał się w biurze „Która szkoła podstawowa najczęściej bierze udział w rajdach siedleckiego oddziału PTTK?” Odpowiedź padła – Szkoła Podstawowa Nr 11. 1 grudnia 2005 roku odbyły się tam pierwsze zbiórki organizacyjne. Zbiórki cieszyły się dużym zainteresowaniem, zważywszy na fakt działalności jako jedyna drużyna ZHP w Siedlcach. Nazwa została wybrana – Darnia (od bajecznej krainy Narnia – akurat wchodził na ekrany film „Opowieści z Narni”), na symbol zostało wybrane słońce, które zawsze towarzyszy drużynie do dzisiejszych czasów. Od początków drużyny Darnia przyjęła system programowy oparty na turystyce i krajoznawstwu. Jest organizowanych dużo wycieczek, rajdów, biwaków gdzie uczymy się być dobrym harcerzem a także poznając piękno naszej ojczystej ziemi. Podsumowaniem naszego roku harcerskiego są samodzielne obozy: 2009 Hel, 2010 Ukraina, 2011 Konopiska, 2012 Czechy, 2013 Kurnędz, 2015 Czechy, 2016 Orzysz, 2017 Czechy. Po ostatnim obozie drużynowy 11 WDH Darnia – Siedlce phm Dariusz Biedak podjął „ciężką” decyzję o wystąpieniu z ZHP i utworzeniu własnego stowarzyszenia o nazwie Niezależna Drużyna Harcerska.

Obrzędowość

Twierdza Darnia

Na niewielkiej wyspie, tuż nad brzegiem morza leży twierdza Darnia. Jej grube mury skutecznie chronią mieszkańców przed wiatrami i sztormami. Wewnątrz nasycone słońcem ogrody dostarczają ciepła i są miejscem wspaniałego wypoczynku. Zielona dżungla za bramami to miejsce niezapomnanych, niesamowitych przygód. Dareńczycy jako swój symbol wybrali słońce, które odzwierciedla ich stosunek do otaczającego świata: radość, ciepło, uśmiech, umiłowanie przyrody, koleżeńskość. Na sztandarze powiewającym dumnie na najwyższej wieży widzimy oprócz słońca krzyżujące się niebieskie pasy. To jest znak żywiołu wody – czystości myśli i uczuć. Odrazą jest jakakolwiek forma przemocy, brzydzą się zabawami w wojnę – to nie dla nich. Kraina, jak i twierdza, będzie trwać wiecznie, na słowo Darnia nieprzyjaciele niech drżą, przyjaciele niech zagoszczą jak u siebie. To Darnia jest przecież…

 

Drużynowy

„Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia” Albert Einstein

Drużynowy hm Dariusz Biedak

 • Instruktor Krajoznawstwa 1635/R/06
 • Instruktor Polskiego Zwiazku Wędkarskiego
 • Przodownik Turystyki Rowerowej PTKol. 6712
 • Wykładowca Szkolenia Kadry PTK 38/2006
 • Znakarz Nizinnych Szlaków Turystycznych 324-2/2009
 • Ratownik Medyczny – uprawnienia MSWiA 1/3/2000
 • Z-ca Komendanta Hufca ZHP „Podlasie” w latach 2008-2012
 • Viceprezes Siedleckiego Klubu Sympatyków Survivalu „SUPERSTES”
 • Opiekun sekcji dziecięcej Siedleckiego Klubu Turystyki Rowerowej „Doktorek” http://doktorek.siedlce.cc (Prezes Klubu w latach 2003 – 2009)
 • Odznaczenie państwowe: „Za ratowanie życia i mienia ludzkiego”
 • Odznaczenie Prezydenta R.P.:”Za Długoletnią Służbę”
 • Odznaczenie ZHP: Brązowy Krzyż „Za Zasługi Dla ZHP”
 • Najwyższa złota odznaka PTTK: „Za pracę z młodzieżą”
 • Odznaka Honorowa Wójta Gminy Siedlce
 • Brazowa Honorowa Odznaka PTTK nr 571 Zarzad Główny PTTK

Robert Baden Powell miał rację!! – choćby twój sznur połyskiwał srebrem, złotem, skórą a pod twoim krzyżem ze złotą lilijką i obręczą była czerwona podkładka… nie ma to jak być zastępowym, drużynowym – to są najlepsze funkcje w harcerstwie………… najlepsze, bo okazuje się, że to Ty tworzysz to harcerstwo – jesteś „na pierwszej lini ognia” a to jest wspaniałe! Ty zachęcasz, stwarzasz atmosferę, rozbudzasz wyobraźnię, ciężko pracujesz z młodszymi od siebie starając się przekazać im to, co i ciebie zafascynowało. Trudna, ciężka…ciężka służba ale wdzięczna!!

 

Umundurowanie

1. Umundurowanie, rozmieszczenie plakietek

2. koszulka „polo” do zajęć programowych